Projekt 1×9


Vítejte na stránce řešení řadícího systému 1×9 se zvýšeným rozsahem kazety.

Kazeta 9s 11-40z, ilustrační foto níže:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nahoře můžete vidět nesprávnou polohu přehazovačky, avšak zároveň jedinou jednoduše dosažitelnou funkční polohu, kterou lze dosáhnout utažením stavěcího šroubu (stříbrná SRAM X7). V této poloze je v záběru se řetězem výrazně méně zubů (až o 20% méně) než  v optimální pozici a dochází rychleji k opotřebení kazety. Dole můžete vidět přirozenou pozici přehazovačky, které se dá dosáhnout pouze s adaptérem rámové patky (černá SRAM X4). Opásání kazety řetězem je optimální.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Převody 1×9.

V dnešní době se hodně pozornosti obrací k řazení 1 x 9, 10, 11. To znamená, že je jeden převodník vpředu, nejčastěji NW (narrow wide), z kterého by neměl padat řetěz) a vícekolečko  s velkým rozsahem vzadu.

Řešení systému 1×9 není jednoduché protože pro tuto kombinaci s devítikolečkem s velkým rozsahem se nevyrábí přehazovačky. Tento rozsah zvládnou bez adaptéru rámové patky pouze přehazovačky s větším ofsetem naváděcí kladky. 1 x 9 je však velice lákavá kombinace z hlediska pořizovacích a provozních nákladů (vždyť 9s řetěz se dá sehnat již za cca 200 Kč). Kazeta 9s 11-40 se samozřejmě nevyrábí, ale jsou možnosti jak ji “poskládat”. Je potřeba vyjmout jeden z malých pastorků a přidat 40z pastorek.
Devítikolečko 11-40 poskytuje základní minimum pro stavbu MTB s jednopřevodníkem, které nebude jezdce (mluvím o reprezentativním zástupci cyklistické veřejnosti) limitovat příliš těžkými převody při jízdě do prudkého kopce. Nicméně o nejlehčí a nejtěžší převody jezdec touto přestavbou přijde.
Jednopřevodník NW se dnes již dá sehnat jednoduše a za přijatelné peníze. Takový převodník se dá používat již bez přesmykače, který by plnil funkci vodítka. Z toho plyne celkové odlehčení kola (dva převodníky a přesmykač jdou pryč).
Upgrade 3×9 na 1×9 se dá provést již za cca 2900,-Kč, pokud stávající kombinace komponent na kole je použitelná pro přestavbu (cca 50% případů).

Sami se přesvědčte, že Vám 1×9 může vyhovovat:

Standard 3×9:

Nejlehčí převod:  převodník 22z- pastorek 28z (nebo převodník 24z – pastorek 30z) jste jistě před lety určitě jezdili a stačilo to na vyjetí všech kopců v rozumné kadenci. Nejlehčí převod 42z-11z se moc často nepoužívá, spíše 42z-13z je používanější.

Nově 1×9:

Nejlehčí převod:  převodník 32z – pastorek 40z. Je to ekvivalent výše zmíněné kombinace 22-28. Nejtěžší převod: 32 zubů a pastorkem 11 zubů je ekvivalent 42z-14z
Provádím upgrade převodů 3×9, 3×10, kdy je výsledek přijatelná alternativa 1 x 11.

Comments are closed.